0

Selamlar, dünya gündemini meşgul eden ve bizi baya bir korkutan Corona virüsü nedir? Nasıl yayılır ve korunma yolları nelerdir bunlara biraz göz atacağız.

Corona virüsü nedir?

Corona virüsü hayvanlarda ve nihayette Çinliler sayesinde insanlarda görünmeye başlayan RNZ adını verdiğimiz virüslerdendir. İnsanlardaki etkisi soğuk algınlığından zatürreye kadar değişik solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Hastalık süresi hasta bünyesine göre 3-5 gün sürer. Bu süreç içerisinde hasta ya tedavi olur yada ölüm gerçekleşir.

Cocona Virüsünden nasıl koruna biliriz?

Her şeyden önce Corona virüsü nasıl öldürüyor ve Corono virüsü tedavisi nasıl yapılıyor buna biraz değinelim. Corona virüsü tedavisi tamamen destekleyici bir tedavi. Yani virüs bulaştığında virüsle vücut kendisi savaşıyor ve ya galip geliyor ya da ölüm gerçekleşiyor. Bu nedenle ölümlerin hemen hemen çoğu yaşlı ve bağışıklık sistemi düşük bireyler. Yani tedavi hasta virüsle mücadele ederken vücudu destekleme üzerine ilerliyor.

Bu durumdan şunu anlaya biliriz; bağışıklık sistemi çok önemli. Yani bağışıklık sistemimizi mümkün olduğunca dinç tutmaya çalışmalıyız. Peki bağışıklık sistemini nasıl güçlendiririz? Bunun birçok yöntemi var ama benim size tavsiye edeceğim keçi boynuzu yada keçiboynuzu özü. Özellikle piyasada zencefilli olanlar mevcut onları tavsiye ediyorum. Sabah ve akşam birer tatlı kaşığı için. Aslında tadı güzel ama derseniz ki ben içemiyorum o zaman bir küçük kase yoğurt içine karıştırarak deneye bilirsiniz. Bunun yanında bol sıvı tüketmek çok önemli.

Diğer dikkat etmeniz yada uygulamanızı tavsiye ettiğimiz corona virüsünü önleyici tedbirler nelerdir?  

Elleri bol bol yıkamak: Ellerinizi dirseklerinize kadar bol bol yıkayınız. Özellikle dışarıdan evinize geldiğinizde ılık su ile ellerinizi dirseklerinize kadar bol bol yıkayınız.

Kağıt Mendil kullanmak: Yanınızda kağıt mendil bulundurun. Bu dönemde birçok şey için ihtiyaç duyabilirsiniz. Her durumda bol bol kullanın. Şüpheli durumlarda elinizle maske olarak kullana bilirsiniz. Yada steril olmayan bir yere dokunmak gerektiğinde yine kağıt mendiliniz yardımı ile işinizi halledebilirsiniz.

Maske kullanmak: Eğer yüz maskesi kullana biliyorsanız çekinmeyin. Topluluğa karıştığınız hemen hemen her ortamda yüz maskesi kullanmanızı tavsiye ederiz. Bir önemli konuda maskelerinizi günlük değiştirmeniz.

Şüpheli durumlarda doktora başvurmak: Bu en önemli tavsiyemiz. Herhangi bir şüpheli durumda yada belirtide hemen doktorunuza görünmeniz. 

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Corona virüsü nasıl bulaşır yada nelere dikkat etmeliyiz buda önemli bir diğer konu. Öncelikle nispeten iyi bir haber var oda corona virüsü hava ile temas ettiğinde en fazla 35-45 sn. yaşaya biliyor. Bazı virüslerin yıllarca bulunduğu toprakta yada ortamda yaşaya bildiğini düşünürsek bu biraz içimizi soğutuyor diye biliriz.

Corona virüsü genelde aşağıdaki biçimlerde bulaşıyor.

Nesnelerden ya da eşyalardan: corona virüsüne maruz kalmış bir kimsenin kullandığı eşyalar yada nesneler bizim için risk.

Hava ve solunum yolu ile: solunum bir diğer risk. Her ne kadar virüs hava ile temasında çok yaşayamasa da yine de bu kısıtlı süre içerisinde bulaşma riski mevcut. O yüzden toplu alanlarda dikkatli olmamız şart

Direk insanlardan: Corona virüsünün en etkili bulaşma şekli corona virüsü taşıyan diğer insanlarla etkileşim.

Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Gelelim Corona virüsünün muhtemel belirtilerine. Aşağıda sıraladığımız belirtiler Corona virüsünün belli başlı belirtileridir.

  • Baş ağrısı ve boğaz ağrısı
  • Öksürük
  • Titreme ve üşüme hissi
  • Ateş
  • Burunda akıntı
  • Solunum güçlüğü

Corona Virüsü nasıl tedavi edilir?

Aslında durum şu Corona virüsü ilerler ve zatürreye çevirirse asıl o zaman risk mevcut oluyor. Yazımızda bahsettiğimiz gibi özetlemek gerekirse virüs bulaştığında 3-5 günlük bir süre çok önemli. Hastalığın direk bir tedavisi yada bir ilacı yok. Vücut kendi bağışıklık sistemi ile bu hastalığı direniyor. Corona virüsü tedavisi de hastayı destekleyici bir süreç. Vücut virüs ile savaşırken vücuda destekleyici ilaç, vitamin verilip hastalık sürecinde direnç kuvvetlendirilmeye çalışılıyor.

İnşallah bu hastalık ülkemizi teğet geçer ve bizde rahat bir nefes alırız. Ama önemli olan tamamen vücudumuzu dirençli tutmamız. Bağışıklık sistemimizi hep zinde tutmamız.

Zencefilli Keçiboynuzu özü

7.6

summarry

Şerbetçiotunun Faydaları ve Kullanımı

Previous article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir